ט"ו בשבט

ט"ו בשבט

ט"ו בשבט הגיע – ואיתו גם התעודות. הרשת מלאה בעצות והכוונות כיצד להתייחס לתעודה,  גם כאשר הציונים הם לא מיטביים. אפשר למצוא מאמרים בעיתונות והנושא, כמובן, חשוב מאוד. התעודות הן הזדמנות לעצור רגע ולחשוב- כיצד ניתן להתקדם באופן מעצים?

אבל היום אני רוצה לדבר על חלק אחר של ט"ו בשבט בהקשר של למידה.

אני גדלתי עם גינה גדולה מאוד ושעות רבות מהיום שלי עברו עליי בגינה. כיום יש לי גינת ירק קטנטנה,  ופעמיים בשנה אני שותלת בה ירקות, ואני ומשפחתי נהנים מהם במהלך כל השנה. בכל פעם שאני זורעת ירקות חדשים, אני נזכרת כמה תהליך השתילה דומה לתהליך של למידה.

מכיוון שאני לא חקלאית (אני מתארת רק את מה שרואות עיניי + קצת שיטוטים באינטרנט) אני מתנצלת אם המידע לא מדויק לגמרי.

לפני הזריעה, צריך לדשן את הקרקע. לאחר מכן, רק לאחר המגע עם המים, הזרע יכול לנבוט. הזרע נובט לשני כיוונים, השורש – צומח ראשון כלפי מטה, ורק לאחר מכן צומח הנצרון – הגבעול שצומח כלפי מעלה. השורש ימשיך להשתרש כלפי מטה, ואילו הנצרון יצמיח שני עלים אשר יאפשרו את המשך הצמיחה. לאחריו יופיעו העלים הקבועים של הצמח, ולאחר מכן ייפתחו הפרחים ויופיעו הפירות (או הירקות).

תהליך הלמידה די דומה. לפני תהליך למידה אנו מדשנים – אנו מעניקים לילדים חום, אהבה, מזון, חושפים אותם לשפה ועוד ועוד. לאחר מכן מתחילה הלמידה – אנו משקים ומלמדים אותם, והילדים בתורם מצמיחים שורשים- מתחילים לאגור ידע שישמש אותם בהמשך (מתחילים לקלוט צלילים, לזהות אותיות). לאחר מכן אנו מתחילים לראות התחלה של למידה (שני העלים ההתחלתיים יוצאים- הילדים מתחילים לקרוא לאט מילים ראשונות). לאט לאט הילדים מתחילים לעשות את צעדיהם הראשונים, הידע מתחיל להתעבות – העלים גדלים, וצמח גדל – הילדים מתחילים לקרוא. לעיתים אנו צריכים להגן עליו מפני רוחות, לעיתים לגזום אותו כדי לתת לו כוח.

כשאנו רואים צמח בוגר, כשאנו קוטפים את הפירות, שבהם יש את הזרעים כדי להתחיל את התהליך מחדש – אנו לעיתים שוכחים כמה התהליך הזה היה ארוך, ושלמעשה, הוא התחיל מזרע אחד קטן.

לכבוד ט"ו בשבט, אני מאחלת לכם פריחה ושגשוג. זכרו, שלכל צמח יש את קצב הגדילה שלו, ואנו צריכים לתת לו את התנאים המיטביים על מנת שיפרח ויגדל.

קרדיט לתמונה

<a href='https://www.freepik.com/free-vector/hands-holding-plant-sprout-save-the-planet-earth-protect-poster-vector-illustration_1158551.htm'>Designed by Freepik</a>

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s