עצמאות בלמידה

אחד הדברים החשובים ביותר המובילים לעצמאות בלמידה, היא היכולת לעשות לעצמנו בקרה, כלומר, לעבור על התוצרים שלנו ולתקן אותם בעצמנו.

הבקרה העצמית לא תמיד פשוטה לתלמידים. לעיתים, הם רק רוצים לסיים את המטלה ולהגיש; לעיתים, קשיי הקשב שלהם מונעים מהם מלבצע את הבקרה; ולעיתים, הם פשוט לא יודעים ממה להתחיל ואיך לבדוק את עצמם…

הבקרה העצמית מלווה אותנו לאורך כל החיים בבית הספר, באקדמיה וגם במהלך העבודה. לכן כדאי לילדינו לסגל לעצמם הרגל זה מוקדם ככל האפשר. השאלה הנשאלת היא – איך עושים את זה?

אם נבקש מהילדים לעשות בקרה הם אולי יסתכלו עלינו באופן מוזר ולא יבינו בדיוק למה אנחנו מתכוונים. ובצדק… מה זו המילה המוזרה הזו "בקרה"??

גם אם נסביר ונבקש מהם "תעברו בבקשה על מה שכתבתם לפני שאתם מגישים" – גם אז לא יהיה להם פשוט לבצע את המשימה, שלעיתים מורכבת מהרבה משימות קטנות.

לכן, בשלב ראשון נשאל את עצמנו, מהם הדברים שהילד צריך לטפל בהם (אולי זה יהיה קשור למראה הכתב או צורתו, סימני פיסוק או כל דבר אחר). מה שחשוב הוא שנציין לעצמנו, במה כדאי וחשוב להתמקד כרגע, ולהתחיל תמיד  ממטלה אחת קטנה ופשוטה – תמיד נתחיל מהדברים הפשוטים.

לדוגמא: אנחנו שמים לב שהילד שלנו לא משתמש כלל בסימני פיסוק ולא כותב את האות הסופית "ם". במקרה זה, במקום "סתם" לבקש ממנו "תעבור בבקשה על מה שכתבת לפני שאני קוראת", כתבו לו על דף קטן:

לשים לב ל-

  • נקודה בסוף משפט
  • אות סופית ם (מ-ם) בסוף מילה

 

ועכשיו אתם שימו לב – בכל פעם התמקדו רק בשניים- שלושה דברים. לאחר שדברים אלו הוטמעו, רק אז אפשר לשים במקומם דבר אחר לבקרה.

הדוגמא שנתתי כאן מיועדת לגילאים קטנים, אולם אפשר בהחלט להתאים את המטלות לכל גיל. כך, לדוגמא, בכיתות גבוהות יותר אפשר לבצע בקרה על הנושא: האם הטקסט כתוב בזמן אחיד (עבר, הווה או עתיד וכדומה).

בדרך זו התלמידים יודעים לאילו דגשים לשים לב בזמן ולאחר הכתיבה שלהם. לאט לאט הם יסגלו לעצמם מיומנויות ויתרגלו לעשות זאת באופן אוטומטי. ואם זה אכן יקרה – באמת שנתתם להם מתנה לכל החיים.

חג עצמאות שמח!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s