אבחון קשב – BRC

הפרעת קשב יכולה להשפיע על כל התחום הלימודי והתעסוקתי. בתחום זה, ישנם מספר תפקודים שונים אותם בודקים באמצעות האבחון:

קשב מתמשך – היכולת לשמור על קשב בזמן מטלה משעממת, מבלי לרדת ברמת הביצוע. ירידה בביצוע יכולה להתבטא בפיטפוטים, בתזוזה, בחולמנות ועוד.

פיצול קשב (גמישות מחשבתית) – היכולת לעבור בצורה מהירה ויעילה בין מספר תכנים שונים. כך, למשל,  מי שיש לו קושי בפיצול קשב יתקשה לבצע כמה פעולות בו זמנית.

מיקוד קשב ואינהיביציה – היכולת למקד את הקשב במטלה רלוונטית ולהתעלם מגירויים שאינם קשורים למטלה. קושי זה יכול להתבטא במוסחות דעת.

תפקודים ניהוליים – היכולת לתכנן ולהתארגן, ללמוד ממשוב ולהסיק מסקנות. כך, למשל, לאנשים בעלי קושי בתפקוד ניהולי, יהיה קושי להתארגן לקראת מטלה, לנהל את זמנם ועוד.

 

בנוסף לתפקודי הקשב, ה- BRC  בודק תחומים שלעיתים נלווים להפרעות קשב כגון: זיכרון עבודה, זיהוי רגשות על פי הבעות פנים.

 האבחון למבוגרים כולל גם שאלונים הקשורים למצבו הרגשי של הנבדק.

באבחון BRC ניתן לבדוק את ההשפעה הטיפולית התרופתית שהמאובחן מקבל. ניתן, במידת הצורך, לבצע את האבחון פעם נוספת תחת השפעת טיפול תרופתי (יש לקבל מרשם מרופא ולרכוש את התרופה מבעוד מועד עבור בדיקה זו), וכך לראות האם לטיפול התרופתי יש השפעה על המדדים התפקודים השונים שנבדקים באבחון.

אבחון BRC   נותן תמונה רחבה על תפקודי קשב רבים, מעבר לאבחנה הקלינית  שניתנת על ידי הנוירולוג או הפסיכיאטר (על פי סימפטומים מדווחים). אבחון BRC מהווה תמיכה בתהליך אבחון כולל של הפרעת קשב ויכול לסייע בהחלטות טיפוליות שיענו על צורכי הנבדק. אין לקבוע אבחנה של הפרעות קשב רק על סמך אבחון זה.

 

תהליך העברת האבחון

(האבחון יכול להתבצע כחלק מאבחון דידקטי או בנפרד ממנו).

  • ראיון אישי –במהלכו תתקבל תמונה רחבה יותר על הסימפטומים של הפרעת הקשב כפי שאלה מתבטאים בלימודים / בעבודה ובחיי היומיום.
  • אבחון ממוחשב –אורך בין 40 ל- 60 דקות.
  • כתיבת דוח – ניתוח תוצאות האבחון וכתיבת הממצאים בדרך ברורה ומובנת, הכוללת המלצות לדרכי טיפול.
  • משוב – בו יינתן הסבר מפורט על ממצאי האבחון.

למידע נוסף על אבחון: http://www.brainresource.co.il/